Narrow Default Wide

EURAVON

euravon ikme small

VOLUNTEERING SKILL DEVELOPMENT - EURAVON
Competencies acquired working as volunteer may be validated and accredited! Learn and get the benefit.

EURAVON (European System for Recognition And Validation Of Non-formal & Informal Youth Learning Deriving From Voluntary Civil Service) is a EC funded project, under the Erasmus+ programme (KA2- Strategic Partnership for Youth), which is completed by 7 partners from Turkey, Bulgaria, Cyprus and Netherlands.

VOLUNTEERING COMPETENCE CERTIFICATION - EURAVON
IKME undertakes to supervise and witness the accreditation of volunteers that may be performed by volunteering organisations with the use of EURAVON Evaluation Toolkit. Volunteering Organisations who would like to use the free online system may contact IKME www.ikme.eu or call us +35722377776 for support.

Genel Bakış

IKME – IDRYMA KOINONIKOPOLITIKON MELETON (Sosyo Politik Araştırmalar Enstitüsü) Kıbrıs’ta özgürlük, demokrasi, sosyalizm ile sosyal adalet ve demokratik idare odaklı Avrupa değerlerini yükseltmek amacıyla 2002 yılında kurulmuştur.

IKME sosyal ve siyasal amaçları için taban insiyatifleri; yayınlar; seminerler, eğitim, araştırma; aktivizm faaliyetlerinin yanı sıra siyasi güçler, sivil toplum, yetkililer, akademi, medya ve kamuoyu ile istişare yapmayı hedefler.

IKME sosyal entegrasyon, tarihsel hatırlama ve uzlaşma, gençlerin motivasyonu, STK ve düşünce havuzlarının kurulması için Kıbrıs ve Avrupa’da birey ve örgütlerle işbirliği yapar.

IKME ortak yurt olan Kıbrıs’ta barış, istikrar ve büyüme hedefleyen tüm Kıbrıslıların intra-toplumlu işbirliğinin tanıtımında aktif olarak halk hareketinin içinde bulunur.

 

IKME's organizational profile video


for subtitles in English, please enable "cc" - closed captions - in the video player above

tag cloud

 

 euravonCypriots' Voice website